Jak działają promienniki gazowe, które stosuje się w ogrzewaniu?

W Polsce od kilkunastu lat z powodzeniem stosuje się tzw. promienniki gazowe. Do czego one służą, i dlaczego o nich nie wiemy? Urządzeń tych używa się od dawna do ogrzewania pomieszczeń większych i mniejszych, a z uwagi na ich energooszczędność w pierwszej kolejności montowano je na halach produkcyjnych, magazynach i innych obiektach wielkogabarytowych. Do naszych domów powoli również docierają na szczęścia, gdyż są ekologiczne, proste w obsłudze, tanie.

Posiadając w domu czy pracy promienniki gazowe, można skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie, a wydajność się zwiększa, gdyż przy sposobie działania tych urządzeń tracimy mniej wytworzonego ciepła, i nie marnuje się ono. Promienniki gazowe ogrzewają w pomieszczeniu nie powietrze, lecz za pomocą promieniowania podczerwonego emitują ciepło do ludzi i przedmiotów. Ogrzewają ich powierzchnie niczym promienie słońca, a powietrze ogrzewa się od nich wtórnie.

Istnieje kilka rodzajów promienników gazowych, które dopasowuje się pod kątem powierzchni, posiadanej izolacji, specyfiki pomieszczenia, czy czasu przebywania w danym miejscu. Wszystko to można ustalić i dobrać przed zakupem i montażem. Promienniki posiadają funkcje sterowania, gdzie można ustawić konkretne miejsce i czas ogrzewania, by w pełni wykorzystać wytwarzane ciepło.